Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

OPIEKA WYTCHNIENIOWA - EDYCJA 2024

Utworzono dnia 17.01.2024

                       

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO

 CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 169 575,00 zł, DOFINANSOWANIE - 169 575,00 zł

PROGRAM „OPIEKA WYTCHNIENIOWA” DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO – EDYCJA 2024

Gmina Jasienica w związku z przystąpieniem do resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego informuje o rozpoczęciu naboru osób do udziału w powyższym Programie.
 

Program „Opieki wytchnieniowej” adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub;
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi: orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.).

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

 

W ramach programu zaplanowano realizację usług opieki dziennej w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością dla 7 osób (5 osób dorosłych, 2 dzieci). Zaplanowano również realizację opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego, które będą świadczone w innym miejscu wskazanym przez uczestnika Programu lub Realizatora Programu, spełniającym kryteria dostępności, które otrzyma pozytywną opinię Gminy Jasinica.

Każda zakwalifikowana do programu osoba, może otrzymać wsparcie wytchnieniowe, w ramach pobytu dziennego w wymiarze maksymalnie do 187 godzin w trakcie trwania Programu (osoby dorosłe) i 187 godzin dzieci. W ramach pobytów całodobowych zapalnowanych jest maksymalnie 14 dni dla 12 osób.

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego. Aktywność zawodowa, nie wyklucza członka rodziny lub opiekuna z możliwości uzyskania usługi opieki wytchnieniowej. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny osoby z niepełnosprawnością uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z osobą z niepełnosprawnością.

 

WAŻNE!

O przyjęciu do programu decyduje data zgłoszenia udziału. Gmina w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobą z niepełnosprawnością, która stale przebywa w domu i nie korzysta np. z ośrodka wsparcia, z placówek pobytu całodobowego, ze środowiskowego domu samopomocy, z dziennego domu pomocy, z warsztatu terapii zajęciowej lub niezatrudnionych, uczących się lub studiujących. Gmina przyznając usługi opieki wytchnieniowej bierze pod uwagę stan zdrowia i sytuację życiową uczestników Programu oraz osób z niepełnosprawnościami.

W godzinach realizacji usług opieki wytchnieniowej finansowanych ze środków Funduszu, nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane ze środków Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie do usług opieki wytchnieniowej finansowane ze środków publicznych.

 

Usługi opieki wytchnieniowej mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

1) posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej,pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun
medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub

2) posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościamiw formie wolontariatu, lub

3) zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.

 

Procedura zgłoszenia uczestników do Programu.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
• Karta zgłoszenia do Programu
• Kopia orzeczenia o niepełnosprawności                                                                                                                                                                       

Komplet podpisanych dokumentów należy składać od 19.01.2024 roku od godziny 7.00 do 26.01.2024 roku do godziny 14.00:
• bezpośrednio do Sekretariatu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy, 43-385 Jasienica 845

• listownie za pośrednictwem poczty na powyższy adres

• elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP: skrzynka podawcza: t28qf48rdu - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy; dokumenty opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym

Zgłoszenia niekompletne nie będą uwzględniane. Zgłoszenia złożone przed 19.01.2024 przed godzina 7.00 również nie będą przyjmowane.

Po 26 stycznia nabór będzie otwarty, a usługi będą przyznawane pod warunkiem rezygnacji już zakwalifikowanych osób oraz dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego.

 

Podstawa prawna programu.

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. 2023 poz. 647 ze zm.)

ZAŁĄCZNIKI:

  • Plakat
    Utworzono dnia 21.02.2024, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Karta zgłoszenia do Programu
    Utworzono dnia 17.01.2024, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Klauzula informacyjna
    Utworzono dnia 17.01.2024, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych
  • Plakat
    Utworzono dnia 17.01.2024, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych