Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ - EDYCJA 2024

Utworzono dnia 09.01.2024

         

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU SOLIDARNOŚCIOWEGO

CAŁKOWITA WARTOŚĆ – 332 520,00 zł, DOFINANSOWANIE - 332 520,00 zł,

PROGRAM „ASYSTENT OSOBISTY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ" DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO  – EDYCJA 2024

 

Gmina Jasienica w związku z przystąpieniem do resortowego Programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” – edycja 2024 finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego informuje o rozpoczęciu od dnia 12.01.2024 roku naboru osób do udziału w powyższym Programie.
 

Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym dla:
- osób z niepełnosprawnością, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (albo orzeczenie równoważne)

mieszkających na terenie Gminy Jasienica.

 

Limit godzin usług asystencji osobistej finansowanych ze środków Funduszu przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością w danym roku kalendarzowym  wynosi nie więcej niż:

- 840 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

- 720 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;

- 480 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z niepełnosprawnością sprzężoną;

- 360 godzin rocznie dla osób z niepełnosprawnością posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności

Za realizację usługi asystencji osobistej, uczestnik nie ponosi odpłatność.


Procedura zgłoszenia uczestników do Programu.
W celu dołączenia do Programu należy dostarczyć komplet dokumentów, który stanowią:
• Karta zgłoszenia do Programu.
• Kopia orzeczenia o niepełnosprawności.
• Informacja o oczekiwanym zakresie czynności w ramach usług asystenta.
• Oświadczenie osoby zgłaszającej się do Programu.

 

Ważne! Uczestnik Programu może samodzielnie wybrać asystenta z wyłączeniem osób będących członkami rodziny. Wskazana osoba nie może: być członkiem rodziny (wstępny, zstępny, małżonek, rodzeństwo, teściowie, zięcia, synową, macocha, ojczym), nie jest opiekunem prawnym oraz nie jest osobą faktycznie zamieszkującą razem z uczestnikiem Programu, a  także nie jest osobą pozostającą w stosunku przysposobienia.

Ponadto powina spełniać jeden z warunków:

- posiada dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta

- posiada co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu

Wyboru asystenta dokonuje się poprzez złożenie oświadczenia o wyborze asystenta wraz z informacją, iż jest on przygotowany do realizacji usług asystencji osobistej.

W godzinach realizacji usług asystenta nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, inne usługi finansowane w ramach Funduszu Solidarnościowego lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane z innych źródeł.

Komplet podpisanych dokumentów należy składać od 12.01.2024 do 19 stycznia 2024 r.

  • bezpośrednio do Sekretariatu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy, 43-385 Jasienica 845 
  • listownie za pośrednictwem poczty na powyższy adres
  • elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP: skrzynka podawcza: t28qf48rdu - Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jasienicy; dokumenty opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym

Zgłoszenia niekompletne nie będą uwzględniane.

Zakwalifikowanie do Programu odbywać się będzie z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń uczestników oraz osobistej sytuacji osoby z niepełnosprawnością, zgodnie z założeniami Programu i przyznanymi środkami finansowymi. Gmina przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia potrzeby:
1) osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) osób posiadających orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
3) osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarujących, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.

Po 19 stycznia nabór będzie otwarty, a usługi asystenckie będą przyznawane pod warunkiem rezygnacji już zakwalifikowanych osób oraz dostępnych środków finansowych w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 oraz art. 12 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647 z późn. zm.).

ZAŁĄCZNIKI: