Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program wieloletni "Senior+" 2021-2025 - edycja 2021 Moduł I utworzenie lub wyposażenie placówki "Senior+"

Gmina Jasienica przystąpiła w marcu 2021 roku do konkursu ogłoszonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2021-2025 Moduł I – Utworzenie lub wyposażenie Klubu „Senior +” (edycja 2021)

Celem Programu jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez dofinansowanie rozbudowy infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym, a także zapewnienie wsparcia seniorom – osobom nieaktywnym zawodowo w wieku 60 lat i więcej – poprzez umożliwienie im korzystania z oferty na rzecz społecznej aktywności, a także obejmujące usługi w zakresie aktywności ruchowej, oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej.

W ramach otrzymanych środków finansowych w wysokości 200 000,00 zł oraz wkładu własnego Gminy Jasienica w wysokości 50 000,00 zł został utworzony Klub Seniora, gdzie wyremontowano i wyposażono pomieszczenia budynku mieszczącego się w sołectwie Mazańcowice pod adresem Mazańcowice 4.

Obiekt został pozbawiony barier architektonicznych i jest dostępny dla osób niepełnosprawnych.  W ramach adaptacji lokalu powstały  następujące pomieszczenia:

  • pomieszczenie ogólnodostępne pełniące salę  spotkań  wyposażone w stoły i krzesła, wydzielone miejsce klubowe, wyposażone w kanapy i fotele wypoczynkowe, sprzęt RTV, kominek elektryczny oraz stanowisko komputerowe,
  • pomieszczenie kuchenne wyposażone m.in. w meble kuchenne, piekarnik, płytę indukcyjną, lodówkę, zmywarkę, podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego,
  • pomieszczenie do zajęć  rehabilitacyjnych wyposażone m.in. w rowerek stacjonarny, bieżnię, orbitrek, drobne sprzęty i przyrządy do aktywności ruchowej,
  • wydzielone miejsce pełniące funkcję  szatni dla seniorów,
  • węzeł  sanitarny damski oraz męski, wraz z łazienką i toaletą dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w pralkę i suszarkę bębnową,
  • pomieszczenie dla personelu.

 

Klub Seniora zapewni wsparcie adekwatne do potrzeb i możliwości wynikających z wieku i stanu zdrowia seniorów. Dodatkowo Klub będzie dawał możliwość skorzystania z oferty edukacyjnej, kulturalnej, rekreacyjnej i opiekuńczej. Zajęcia w Klubie będą dostosowane do potrzeb seniorów, umożliwią aktywne spędzanie wolnego czasu i poprawią jakość życia seniorów. Pomieszczenia Klubu zapewnią uczestnikom miejsce do spotkań z innymi seniorami, możliwość realizacji swoich pasji i zainteresowań.

 

Placówka zapewni co najmniej 20 godzin usług tygodniowo w przedziale od poniedziałku do piątku dla 25 seniorów i seniorek. Zajęcia prowadzone będą przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i kompetencje adekwatne do tematyki poruszanej w danym dniu. Zapewniony zostanie poczęstunek jak również możliwość przygotowania/spożycia napojów czy prostych posiłków.

 

Planuje się rozpoczęcie działalność Klubu Seniora w lutym 2022.

KLUB SENIORA

Utworzono dnia 25.01.2022, 16:59